Şerife Bacı Koşusu, 25 Ağustosta…

By
Updated: Mayıs 14, 2019

İlçemizde yapılacak olan Şerife Koşusu 25 Ağustosta yapılacak.

İnebolu Şerife Bacı İstiklal Koşusu; 

Kastamonu’nun İnebolu İlçe merkezinde 10 Km ve 3 Km etaplarından oluşan yol koşusudur. Adını Kurtuluş Savaşı kahramanımız Şerife Bacıdan almıştır. Karadeniz kıyısındaki İnebolu ilçesinden Kastamonu il merkezinde uzanan İstiklal yolu ile anılan bir ilçedir.

İnebolu İstiklal madalyası olan tek ilçedir.

İnebolu Şerife Bacı İstiklal Koşusu;

İnebolu Belediyesi Önderliğinde, İnebolu Gençlik ve Spor Kulübü ve Balkan Ülkeleri Dostluk Derneği işbirliğinde tertip edilmektedir.

Şerife Bacı Kimdir ;

Kurtuluş Savaşı’nın Türk kadın kahramanı Şerife Bacı, Kastamonulu yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte Kastamonu’daki cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde verdiği mücadele sonucunda 1921 yılının Aralık ayında ağır kış şartları nedeniyle henüz 21 yaşındayken donarak hayatını kaybetti. Cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelerin üstüne örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış ve bunun sonucunda kendisi soğuktan donarak vefat etmişti. Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış ve ismi birçok kuruma verilmiştir.

İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında TKK eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir.

http://serifebacikosusu.com/    ADRESİNDEN KATILIM İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLAMIŞTIR.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şerife Bacı Koşusu, 25 Ağustosta…

yazar igsk Okuma süresi 1 min
0